Údolí gejzírů. Kamčatka.

dolina-gejzeru

Údolí gejzírů je unikátní přírodní útvar. Nachází se v Kronocké rezervaci, v široké soutěsce, kterou protéká řeka Gejzernaja. Zde můžeme v 6ti kilometrovém úseku pozorovat veškeré známé formy hydrotermálních činností, včetně stabilních a pulzujících pramenů vřící vody, jezer s horkou vodou, bahenních kotlů a minisopek, pramenů páry, rozpálených plošin a samozřejmě gejzírů. Největší gejzír Velikan má ústí hrdla o velikosti 3x1,5 m a při výronu dosahuje sloup vody výše 30 m. Údolí gejzírů je velmi malebné, různobarevné jíly, gejzíritové útvary s podivuhodnými barvami a strukturou, termofilní řasy a bujnost travin vytvářejí bohatou barevnou mozaiku.

Sopka Karymskij. V současné době patří sopka Karymskij k jedné z nejaktivnějších sopek na světě. Za posledních 215 let vybuchla 20krát. I v současnosti se sopka nachází ve stádiu aktivizace nového vulkanického cyklu. K poslední erupci došlo 2. ledna 1996 a sopka dodnes chrlí lávu. Grandiózní výbuchy popela a plynů se odehrávají každých 5-15 minut, popel a plyn vystupují do výšky 300-1000 m nad sopečný kráter.

Sopka Malyj Semjačik je v současné době zajímavá především svým kyselým jezerem v aktivním kráteru Trojického. Průměr jezera je kolem 500-600 m, jeho hloubka v průběhu let kolísala mezi 117–140 m.

Kaldera sopky Uzon. Vulkanologové nazývají Uzon „kalderou“. Tento termín (španělsky caldero = kotel) napovídá, že se jedná o zvláštní, propadlinový původ této gigantické kráterní kotliny. Zhruba před třemi sty tisíci lety se v místě dnešního Uzonu vypínal až do výše třech kilometrů kuželovitý stratovulkán. Po sérii grandiózních výbuchů, které ustaly před čtyřiceti tisíci lety, došlo k destrukci sopky, její podloží se propadlo a vznikla kaldera.

Kamčatský kaleidoskop

Kamčatský express

Komentare (1)

0
Venca, December 02, 2016
Pěkné
Hodně pěkné místo. Ani se nedivím, že jsem našel žebříček http://jentop10.cz/rusko-top10...-atrakci/, kde jsou tato místa zařazena mezi to nej v Rusku. Jednou se tam chci podívat, zatím jsem z Ruska viděl jen Moskvu a Petrohrad a bylo to hodně zajímavé.
  • +0

Napsat komentar

busy