Kyrgyzstán - Vysokohorská expedice na Leninův štít na Pamíru | od 47,540 Kč

Galerie
Kyrgyzstán - Vysokohorská expedice na Leninův štít na Pamíru
Mapa
Region Kyrgyzstan
Náročnost nenáročné
Popis zájezdu

Pik Lenina (7134 m)

Země : Kyrgyzstán 
Trasa zájezdu, města: Biškek / Taškent - Oš - Základní tábor 
Délka: 21 dní / 20 nocí 
Nejvhodnější termín zájezdu: 25.06. – 31.08. 

Pík Lenina (7134,3 m) je dnes jednou z nejznámějších a nejnavštěvovanějších sedmitisícovek Pamíru. I když klasická trasa není technicky příliš náročná, výstup na Pík Lenina spadá do kategorie vysokohorské alpinistiky a vyžaduje od lezců dobré fyzické a duševní zdraví, odpovídající vybavení a rozumný přístup k aklimatizaci. Zjevnou výhodou, hovořící ve prospěch cenové dostupnost Piku Lenina je, že k dopravě do Základního tábora není potřeba vrtulník, vyhoví běžná autodoprava. Výchozím bodem cesty do Základního tábora je město Oš, do kterého se lze dostat přímým leteckým spojením, popřípadě po silnici z Biškeku či Taškentu.
Pozor! Výstup na Pik Lenina patří do kategorie extrémních sportů! Každý účastník je plně zodpovědný za své rozhodnutí podílet se na výstupu a nese plnou odpovědnost za své činy a možné důsledky účasti na tomto extrémním programu.
Program výstupu na Pík Lenina je také doporučován jako aklimatizační program pro horolezce, kteří plánují expedici do Himálají nebo Tibetu.

Termíny transferů Oš - Základní tábor - Oš pro sezónu 2016:

směr Červen Červenec Srpen
Dny v týdnu Út Čt Ne Út Čt Ne Út Čt Ne Út Čt Ne Út Čt Ne Út Čt Ne
Oš - Základní tábor 30 2 5 7 9 12 14 16 19 21 23 26 28 30 2 4 6 9
Základní tábor - Oš 16 17 18 22 23 25 29 30 1 5 6 8 12 13 15 19 20 22 26
Dny v týdnu St Čt So St Čt So St Čt So St Čt So St Čt So St Čt So St
Červenec Srpen

Tabulka s daty příjezdů a odjezdů vám pomůže správně naplánovat datum letu do města Oš, do Biškeku nebo Taškentu, stejně jako datum odjezdu domů.

Pokud z nějakého důvodu nemůžete použít pevný termín odjezdu, máte možnost objednat si individuální transfer. To je nutné provést v předstihu, již během předběžné korespondence.

Ceny individuálního transferu viz ceník doplňkových služeb.

Nabízíme Vám 4 různé cenové varianty zájezdů, v závislosti na zvoleném balíčku služeb:
Cena zájezdu pro variantu Economy od 9 950 Kč:
Cena zájezdu pro variantu Busines od 20 345 Kč . 
Cena zájezdu pro skupinový zajezd od 47 540 Kč . 
 
Kyrgyzstán - Vysokohorská expedice na Leninův štít na Pamíru
pik Lenina
County: Pamir
ID: KYZ 05
Manager
VIOLA travel
+420 224 210 270
travel@violatravel.cz
Program
Výstup na Pík Lenina, Pamir
Zemí: Kyrgyzstán. Nejlepší čas pro cestování: červen-září 21 dní / 20 nocí
Program zájezdu
den 1
Základní program zájezdu Pik Lenina: Příjezd do Taškentu nebo Biškeku
den 2
Přejezd Taškent - Oš.
Během cesty z Taškentu do města Oš po překonání malebného horského průsmyku Kamčik (2285 m) projedeme Ferganským údolím v celé jeho délce. Cestou často zahlédneme rozsáhlá bavlníková pole táhnoucí se podél silnice, která si udržela svou vlastní svébytnost a odráží původní kulturu města ležícího ve Ferganském údolí. Po překročení uzbecko-kyrgyzské hranice pak zamíříme do našeho hotelu ve městě Oš. Přelet Biškek - Oš. Tato trasa je méně zajímavá, zato však rychlejší. Tradičně vyvstává otázka nadváhy u zavazadel přepravovaných letadlem, protože nejvyšší povolená hmotnost je 15 kg na jednoho cestujícího. Pravdou je, že problém se řeší dost rychle - 1 kg nadváhy nás vyjde na pouhých 0,7 USD. Po příjezdu do města Oš nás čeká ubytování v hotelu, odpočinek a procházka večerním městem. Oš je teplé a přátelské město, rozlohou malé, ale kompaktní a útulné. K večeru je zde cítit svěží dech blízkého Pamíru, a v odpoledních hodinách nás čeká středoasijské parno.
den 3
Přejezd Oš - Základní tábor na Mýtině Ledovců (3600 m).
Po snídani můžete navštívit tržiště - bazar a dle potřeby si nakoupit potraviny. Měli byste se psychicky připravit na přelidněnou a velmi hlučnou atmosféru bazaru a předem si napsat seznam věcí, které bude potřeba koupit. Můžeme Vám prozradit, co zde určitě nenajdete: sublimát a vysokohorské potraviny, a z horolezeckých potřeb seženete jen kartáček na zuby a baterie do svítilny. Od 4. července 2006 má Pik Lenina má dvě jména. Hranice mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem totiž prochází vrcholem Piku Lenina - z jižní strany se rozkládá tádžické území a ze severu - kyrgyzské. Přejmenování postihlo jen tádžickou stranu hory - vrchol se ze strany Tádžikistánu nazývá Abu Ali ibn Sino. Z kyrgyzské strany zůstal zachován původní název Pik Lenina. A právě tam se chystáme vyrazit. Po příjezdu na Mýtinu Ledovců se ubytujeme v pohodlných základnových stanech tunelového typu s dřevěnou podlahou, vybavených elektřinou a vyfasujeme ložní prádlo. Osobitý druh hotelového pokojíku s příslušenstvím na ulici! Základní tábor na Mýtině Ledovců je největším fungujícím táborem v traktu Ačik-Taš a zároveň nejzazším bodem, do kterého Vás bezpečně dopraví naše vozy. Z tohoto místa pokračuje nahoru už jen pěší trasa. Základní tábor (3600 m) je komplex vybavený vším potřebným k pohodlnému bydlení: ubytování ve stanech, kuchyň, lázeň, několik WC, volejbalové hřiště, a hlavně – několik zateplených jurt (topí se v nich dennodenně!), které mohou plnit různé funkce - od jídelny až po taneční sál! (kolem 300 km, 7-8 hodin).
Ubytování ve stanech.
den 4
Seznámení s okolím, příprava na výstup. Po probuzení budete ohromeni krásou, která Vás obklopuje všude kolem: zasněžený vrchol hory XIX. sjezdu strany, ostrý vrchol hory Petrovskij a samozřejmě, hlavní krasavec - Pik Lenina. Nazítří Vás čeká výstup do Prvního tábora a proto je třeba zvážit, kam uložit nepotřebné věci a jak strávit zbývající volný čas. O věci se nemusíte strachovat, pokud je uložíte do úschovny. Ručí za ně hlavou vedoucí tábora, takže jsou v naprostém bezpečí. A co se týče volného času v první den, doporučujeme nesedět celý den v táboře ale sestoupit dolů k jezerům nebo si udělat výlet do průsmyku Cestovatelů (4200 m) - to je ta nejlepší aklimatizace, sami se o tom přesvědčíte. Aklimatizační výlety: dny 5, 6, 7, 8.
den 5
Výstup do Tábora č.1 (4400 m).
Výstup do průsmyku Cestovatelů po dobře vyšlapané cestě obvykle trvá 1,5 - 2,5 hodiny - v závislosti na fyzické kondici účastníků. V průsmyku vždy fouká vítr a může tam ležet sníh. Naberte vzduch do plic - panorama, které se otevře před Vašima očima po výstupu do průsmyku a sestupu na Mýtinu Svišťů je tak ohromující a majestátní, že se Vám na dlouhou dobu zatají dech! Obyvatelé mýtiny, svišti, se dorozumívají pískáním a pobíhají kdesi opodál, aniž by Vám věnovali sebemenší pozornost. Sestup z průsmyku je krátký a nenáročný. Cesta dále pokračuje téměř po rovině a dlouho se táhne podél levého morénového valu. Překročíme bouřlivou horskou řeku a vystoupáme na cestu vedoucí k Leninovu ledovci - cca 2,5-3 hodiny. Po ledovci pokračujeme pouhých asi 30–40 minut, přitom budeme muset obejít několik trhlin. Celková doba výstupu je asi 3-4,5 hodiny. Náš Tábor č. 1 se nachází na moréně Leninova ledovce, a upřímně řečeno, jedná se o nejkomfortnější tábor na tomto ledovci. K dispozici jsou tři velké a pohodlné jurty, které příjemně zahřejí svým teplem nově příchozí (v našich jurtách je vždy teplo!). V sezóně 2007 se nám podařilo spojit, dle názoru kyrgyzských pastevců, neslučitelné – postavili jsme dvě spojené jurty!!! V jurtách se podává dobré jídlo, můžete si zde vypít šálek horkého čaje nebo čerstvě uvařenou kávu, poslouchat hudbu či písničky s kytarou, nebo dokonce uspořádat banket u příležitosti Vašeho výstupu! V Táboře č. 1 nás čeká ubytování ve stejných pohodlných stanech tunelového typu.
den 6
Výstup do Tábora č.2 (5300 m). A nyní vpřed a vzhůru! Nejprve po Leninu ledovci až k úpatí grandiózní Severní stěny, a pak vzhůru strmým a silně zasněženým svahem (nezapomeňte se zásobit dostatečným množstvím pitné vody a opalovacím krémem), mineme hrozivé trhliny a pak traverzujeme napravo po svahu směrem k náhorní plošině, známé pod lidovým názvem Pánvička, a po ní až do Tábora č. 2 (6-7 hodin cesty). Pokud cestujete sám, doporučujeme najít si partnera do úvazu, popřípadě si pro tento den najmout průvodce. Situace se sněhovým povrchem se v posledních letech výrazně změnila k horšímu.
den 7
Výstup do Tábora č.3 (6100 m).
Z Tábora č. 2 vystoupáme po mírném sklonu na přilehlý hřeben a pak následuje dlouhé téměř ploché traverzování k strmému svahu hory Razdělnaja (6200 m). Strmý vzestup na vrchol a sestup ke spojovacímu hřebenu ve výšce 6100 m. Poslední dva roky se Tábor č. 3 rozkládá pod horou Razdělnaja. Výstup zabere asi 5-6 hodin. Pro případ zhoršení Vašeho zdravotního stavu nebo bolestí hlavy počítejte s osobní vysokohorskou lékárničkou, protože se budete pohybovat ve výšce 6100 m nad mořem!
den 8
Sestup do Tábora č.1 (4400 m).
Sestup po trase výstupu trvá mnohem kratší dobu a prakticky už za 4-5 hodin budeme sedět v Táboře č. 1 a užívat si výdobytků civilizace: internetu, dobrého jídla a množství osvěžujících nápojů. Odpočinek. Pro obnovení sil a načerpání energie je nejvhodnější v následující den sestoupit do Základního tábora (3600 m). Čím nižší nadmořská výška, tím je regenerace sil efektivnější. A spánek v zeleni je také mnohem příjemnější.
den 9
Sestup do Základního tábora (3600 m).
Ó, Mýtino Ledovců! Ó, Základní tábore! Jste jak rodný dům po těch širých nehostinných sněžných pláních! Člověk má přímo touhu svléknout se téměř do naha, rozvalit se na zelenou trávu a nasávat vůni alpské květeny pod paprsky pamírského slunce! Pro ty, kteří se chtějí cítit po výstupu OČIŠTĚNÍ, nabízí Základní tábor vynikající parní lázeň. Každý den odpoledne se v ní topí.
den 10
Odpočinkový den.
Pro ty, co nevydrží sedět ve stanu je napříč táborem natažená volejbalová síť, pod kterou leží míč. Ať je odpočinek aktivní každý den! Mimochodem, na tomto volejbalovém hřišti se pravidelně odehrávají mezinárodní zápasy, kterých se může zúčastnit kdokoliv! Občas se hraje i o něco – například o berana či basu piv. Tak co, zahrajem si?
den 11
Odpočinkový den.
Máte dobrou příležitost projít se po malebném okolí, pobavit se se svišti, udělat spoustu nezapomenutelných fotek... Pokud to někdo neví – jsou zde také úžasná jezera, jedno krásnější než druhé. Mezi syrty údolí Ačik-Taš je jich rozeseto tolik, že to vypadá, jakoby kdysi dávno, když měli krutí bohové těchto míst dobrou náladu, chtěli nějak zkrášlit tyto nehostinné kraje něčím jasným a veselým, a tehdy se někde nahoře převrhl božský kalich a jeho životodárná modrá vláha zkropila zelené kopce a stekla dolů do nížin, kde zaplnila všechny dutiny a prohloubeniny v krajině. A Vy se v nich teď můžete koupat! Výstup: dny 12, 13, 14, 15, 16.
den 12
Výstup do Tábora č.1 (4400 m).
Naše známá stezka, Tábor a jeho obyvatelé, jurta... Je zde pohodlně, jako doma. A když se večer rozsvěcí světla a tma na obloze houstne a chladne, malý svět Tábora č. 1 se scvrkává do velikosti mikrokosmu, v němž život pokračuje na osvětleném morénovém ostrůvku v srdci Leninova ledovce... Je to zvláštní pocit, uvědomovat si, že jste malý a bezbranný človíček v takové nepředstavitelné dálavě vysoko v horách tajemného a mocného Pamíru - a jste přitom v naprosté pohodě! Nepopsatelný pocit!
den 13
Výstup do Tábora č.2 (5300m).
A opět nahoru... Cesta se však už netáhne celé hodiny, jak tomu bylo poprvé, - tak to bývá, a je to skvělé, protože už máte sílu rozhlížet se kolem sebe, a přitom – ó zázrak – dech už se Vám zrádně nekrátí! Ramena jako by vnímala sílu bodajících slunečních paprsků, počasí je dnes prostě jako na objednávku! Každý myslí jen na cíl dnešního výstupu – už abych tam byl! Ale Vy hlavně naslouchejte svému tělu a řiďte se jeho pokyny. Neupadejte do apatie, kontrolujte se. Plošina na které stojí tábor má výhodnou polohu, ale není příliš velká, takže se budete muset smířit s velmi těsnou blízkostí mnoha spolulezců, jichž tam v době Vašeho příchodu už určitě několik bude.
den 14
Výstup do Tábora č.3 (6100 m).
Vyšplhali jsme až nad mraky! To je tedy věc... Snažte se pohodlně zabydlet - pokud se dá mluvit o pohodlí v takových výškách. Ale přesto je třeba si odpočinout, najíst se a doplnit síly, které jsme za den spotřebovali. Stejně je skvělé, že tady není nikdo sám! S tolika stejně smýšlejícími lidmi se můžete podělit o své nadšení – taková nádhera Vás obklopuje všude kolem. Nevadí, že bolí ramena, chce se Vám spát, a jazykem sotva vládnete - to vše je součástí Vašeho Pamírského příběhu, jehož jste teď aktérem. Odpočinete si, a ráno budete zase jako rybička! Zítra je totiž rozhodující den Vaší expedice! Takže se snažte když už ne spát, tak alespoň jak se patří odpočívat. A ráno se snažte zvládnout snídani))).
den 15
Výstup na Pik Lenina (7134 m) a sestup do Tábora č.3 (6.100 m).
Časné vstávání, vrchol volá! Odchod v 5-6 h ráno. Ze spojovacího hřebenu ostrý vzestup 300 m, pak pozvolný přechod na „nůž“, strmá úzká sněhová-ledová skalní hrana (při jeho zdolávání buďte opatrní!), pak po skalnatém hřebenu, který vede na zasněženou náhorní planinu (6900 m - 7000 m) a výstup na Pik Lenina (7134 m). To je on - vrchol! HURÁ!!!!!! Celý Pamír Vám leží u nohou !!!!!! Fotky na památku, 20-30 minut (v případě dobrého počasí) na to, abyste procítili své vítězství, a pak konec, návrat dolů. Sestup po trase výstupu do Tábora č. 3. Užitečná rada: v případě špatného počasí zbytečně neriskujte, přece jen dobrý horolezec – to je živý horolezec! Plató 6900 umí být velmi zrádné...
den 16
Sestup do Tábora č.1 (4400 m).
Po sestupu Vás čeká útulná vytopená jurta a teplá večeře! Ve večerních hodinách budete mít příležitost vychutnat si příjemné posezení s přáteli a oslavit splněný sen. Tábor č. 1 je známý tím, že je stále plný různých lidí z nejrůznějších koutů světa - právě tady se většinou setkávají ti, kteří se chystají nahoru, a ti, kteří právě úspěšně sestoupili, takže nudit se zkrátka nebudete! Teplá jurta velmi napomáhá vytvářet dobrou přátelskou atmosféru. Nad dveřmi by klidně mohl viset nápis: „Jurta – Connecting people!!!“. Existuje pouze jediné omezení – vše jen do 23.00 hodiny. Pak přichází neúprosný vedoucí tábora a rozežene všechny do jejich stanů))), protože někteří už se vrátili z vrcholu, ale jiné čeká zítra ranné vstávání!
den 17
Sestup do Základního tábora (3600 m).
Lázeň a tradiční slavnostní večeře v národní jurtě, prostřené speciálně na počest Vašeho návratu. Po předchozí domluvě Vám zde připraví k večeři vynikajícího mladého beránka. Ponořte se do orientální exotiky! Pouze při posezení na opravdických kyrgyzských kurpačích, s kusem čerstvě pečeného jehněčího v ruce procítíte delikátní lidovou kulturu kočovného národa!
den 18
Rezervní den (pro případ špatného počasí). Pokud by Vám bylo počasí nečekaně příznivě nakloněno, budete mít možnost využít rezervní den k procházce po městě Oš. A stoprocentně nebudete litovat! vstávání!
den 19
Přesun ze Základního tábora Pik Lenina do města Oš. Ubytování v hotelu. Šarm pozapomenuté civilizace. Procházka večerním městem.
den 20
Přejezd Oš - Taškent nebo let Oš - Biškek.
Ubytování v hotelu, volný čas na nákup suvenýrů a dárků.
den 21
Odlet z Taškentu nebo Biškeku.
A to je všechno. Zítra už nebudete muset promýšlet plán na nadcházející výstup a horečně balit batoh v ostře bodajícím pamírském větru, hltaje očima ten nádherný vábivý vrchol. Zítra Vám opět začne každodenní rutina. Ale ve Vašem životě se objeví jeden zcela nový pocit, který Vás bude vždy znovu a znovu v paměti vracet k tomu, co jste viděli, cítili a prožili letos v létě. A ten pocit Vám bude určitě našeptávat do ouška: „Poslouchej, pojď, vrátíme se tam, ve vytopené jurtě zůstali kamarádi...“.

Tento základní program výstupu na Pik Lenina byl sestaven na základě dlouholetých zkušenosti s úspěšnými výstupy. My Vás v žádném případě nenutíme, abyste se účastnili právě tohoto programu. Můžete si vytvořit svůj vlastní program, založený na vašem pojetí správného přístupu k aklimatizaci.
A pro ty, kdo by chtěli zkrátka prostě navštívit naše Jurtové tábory bez horolezeckých úmyslů a strávit společně s námi čas podle své chuti – ať už jako jednotlivci nebo s přáteli, s partnery, s rodinou nebo dokonce i s dětmi – jste vítáni! Máte jedinečnou příležitost k relaxaci na úpatí Piku Lenina v rámci programu Rekreační Pamír.

 

Kyrgyzstán - Vysokohorská expedice na Leninův štít na Pamíru
pik Lenina
County: Pamir
ID: KYZ 05
Manager
VIOLA travel
+420 224 210 270
travel@violatravel.cz
Detaily
Náročnost: nenáročné
Kyrgyzstán - Vysokohorská expedice na Leninův štít na Pamíru
pik Lenina
County: Pamir
ID: KYZ 05
Manager
VIOLA travel
+420 224 210 270
travel@violatravel.cz
Gallery
Komentáře

Komentare (0)


Napsat komentar

busy